BSHRA West Tofts 2000
Organiser: Forstal
& The British Siberian Husky Racing Association
With kind permission of Forest Enterprise
4th March 2000
Timed by CTR using Mikrotime ITR System
Full Results
Race 1 4/6 Dog Teams Class B
Posn | Bib | Name | Run Time |
1 | 2 | John Carter | 16:01.03 |
2 | 3 | Simon Luxmoore | 16:18.06 |
3 | 1 | Brian Skilton | 16:29.67 |
4 | 4 | Sally Leich | 17:27.17 |
5 | 6 | Tony Brightwell | 18:04.91 |
6 | 5 | Chris Walker | 19:19.93 |
7 | 7 | Mark Lawson | 19:47.42 |
8 | 10 | Helen Lightfoot | 19:55.34 |
9 | 12 | Andrew Grisbrooke>R | 20:42.01 |
10 | 8 | Garth Littlejohn | 20:55.41 |
11 | 9 | Paul Robertson | 25:53.49 |
| 11 | Dave Williams |
Race 2 4 Dog Teams Class C
Posn | Bib | Name | Run Time |
1 | 16 | Ali Koops | 11:47.16 |
2 | 13 | Graeme Marshall | 12:15.32 |
3 | 20 | Fred Allen | 12:56.67 |
4 | 14 | John Carter | 13:11.95 |
5 | 24 | Debbie Fagg | 13:21.81 |
6 | 15 | Nigel Egglestone | 13:41.11 |
7 | 27 | Kevin Dudley | 13:48.47 |
8 | 19 | Chris Mindham | 14:03.46 |
9 | 21 | Ray Ball | 14:06.47 |
10 | 17 | Jenny Littlejohn | 14:25.62 |
11 | 25 | Martyn Riley | 15:03.50 |
12 | 23 | Amanda Musgrove | 15:24.64 |
13 | 22 | Jim Marshall | 15:33.59 |
14 | 26 | Mags Holt | 15:44.84 |
15 | 18 | Sheila Nichols | 16:08.92 |
16 | 30 | Suzanne O'Conner | 16:44.25 |
17 | 28 | Chris Barry | 17:45.70 |
18 | 29 | Mike Jones | 18:42.42 |
Race 3 3 Dog Teams Class C3
Posn | Bib | Name | Run Time |
1 | 32 | Daniel Storey | 13:06.15 |
2 | 31 | Fred Palmer | 13:07.40 |
3 | 42 | Chris Mindham | 13:35.36 |
4 | 33 | Caroline Kisko | 13:40.80 |
5 | 39 | Richard Sergent | 14:08.89 |
6 | 35 | Dave Burrell | 14:26.07 |
7 | 36 | Steve Rooke | 14:36.12 |
8 | 43 | Derek Sharp | 14:44.79 |
9 | 37 | Steve Beach | 14:47.30 |
10 | 40 | John Carter>V | 15:44.58 |
11 | 41 | Brian Collins | 15:57.87 |
12 | 34 | Trevor Fagg | 16:27.97 |
13 | 45 | Sarah King | 16:44.06 |
14 | 38 | Matt Holland | 17:43.22 |
15 | 46 | Sharon Sargent | 20:37.43 |
16 | 44 | Helen Lightfoot>V | 23:53.13 |
Race 4 2 Dog Teams Class D
Posn | Bib | Name | Run Time |
1 | 48 | Julie Foard | 12:41.54 |
2 | 50 | Marina Mclean | 13:34.37 |
3 | 47 | Paul Bate | 13:37.82 |
4 | 52 | Katrina Nurse>R | 14:18.82 |
5 | 49 | Mary Rackham | 14:18.98 |
6 | 57 | Tim Hart>R | 14:20.41 |
7 | 55 | Graeme Marshall>V | 14:41.75 |
8 | 63 | Steve Reid | 14:54.10 |
9 | 67 | Anne Lunn>V | 15:21.98 |
10 | 51 | Derek Sharp | 16:25.22 |
11 | 61 | Mark Lawson>R>V | 16:30.65 |
12 | 54 | Christian Ulf-Hansen>V | 16:32.95 |
13 | 53 | Stephen Lyons | 16:37.55 |
14 | 59 | Nick Drain>R | 17:03.05 |
15 | 64 | David Early | 17:21.53 |
16 | 60 | Julia Reynolds | 17:30.11 |
17 | 62 | Carly Smith>R | 17:32.09 |
18 | 56 | Simon Luxmoore> | 18:32.84 |
19 | 65 | Adrian Nichols>R | 18:33.24 |
20 | 69 | Rhoda Sharp | 20:12.78 |
21 | 68 | Yvonne Nicholson | 20:21.94 |
22 | 66 | Paul Bullock | 20:38.54 |
Race 5 2 Dog Malamute Class D
Posn | Bib | Name | Run Time |
1 | 70 | Roger Berry | 17:54.97 |
2 | 71 | Walt Howarth | 18:48.14 |
3 | 77 | David Patterson | 19:28.46 |
4 | 76 | Dave Meacham | 20:01.17 |
5 | 74 | Keith Givens | 20:43.09 |
6 | 73 | Robbie Robinson | 23:52.25 |
7 | 72 | Jackie Berry | 24:53.87 |
8 | 75 | Kath Howarth>R | 25:07.95 |
9 | 78 | Jane Robinson | 25:43.40 |
10 | 79 | Sue Thompson | 29:46.54 |
Race 6 Junior Class J
Posn | Bib | Name | Run Time |
1 | 80 | Luke Bullock | 1:49.71 |
For more information on MIKROTIME please
contact us, read more
about us
or visit the Husky Racing Index or our Home Page.
Timing and Results © CTR & MIKROTIME Sport Systems 2000
Phone: +44 1895 625838 FAX: +44 1895 625848
WEB Page Design © 2000 MIKROTIME WEB Services E&OE
Last revised: 14th March 2000